2012. február 19., vasárnap

Növényrendszertan - Nem középiskolás fokon...


Mostanában valahogy nekem van lelkiismeret-furdalásom, ha a félművelt "kollégák(?)" szarvashibáit észreveszem. Én is írtam már ki szakkönyvből - bizonyára rossz fordításból eredő - szakkifejezést, aztán mire rájöttem, addig szépen elterjedt a neten a lelkes plagizálók segedelmével. Ha szegény Bakker már kapott egy elégtelent a Pálmaliget blogon, akkor bizony igazságosnak kell lennem, és a Sieberz is megérdemel egy tockost a 2012 tavasz/nyár című alkotásuk sületlenségeiért.

Nem kínzom magam azzal, hogy végigolvasom az egész katalógust, de pár új izgalmas növényt mindig találok a borzalmasan eltorzított színű képeken. Amit biztosan el szoktam olvasni, az a pálma-cikász-jukka-banán-fenyő tengelyen lévő növények. Nem hiába... A 28. oldalon a japán cikász (Cycas revoluta) neve alatt a következő olvasható:

"Délkelet-Ázsiából származik és a páfrányok egyik változata, mely a pálma evolúciós lépcsőfokát nem érte el."

Egy. Azért lett a növény közönséges neve japán cikász, mert Japánban őshonos. Igaz, Kjúsú és a Rjúkjú-szigetek elég délen vannak, de attól az még nem Délkelet-Ázsia, hanem Kelet-Ázsia. Ez igen apróságnak tűnhet, de a budapestiek sem örülnek, ha összekeverik őket a baráti Románia fővárosának lakóival, pedig a néhány (konkrétan 2) betűtévesztésen kívül csak 820 km választja el őket egymástól, nem cirka 3000.

Kettő. A filogenetikus osztályozás szerint a harasztok (Pteridophyta) törzsébe tartoznak a valódi páfrányok (Pteridopsida), a cikászok (Cycadophyta) külön törzset alkotnak, a zárvatermők (Magnoliophyta) törzsében a pálmavirágúak (Arecales) pedig az egyszikűek osztályának (Liliopsida) egyik rendje, amelybe a pálmafélék (Arecaceae) tartoznak. Ez bizonyára bonyolultnak tűnhet egy közgazdásznak vagy kőművesnek, de némi utánaolvasással kiderül, hogy az a mondat sem lenne helyes, hogy

"a kukorica a páfrányok olyan változata amely
a burgonya (krumpli) evolúciós lépcsőfokát nem érte el",

holott az értelme megegyezik a katalógus mondatával. Én például azért nem szoktam agyérsebészkedni, mert nem értek hozzá. Egy kicsit sem. Vagyis a fejet megtalálom, tehát az irány legalább helyes...

Három. A változat (varietas) pedig az egyik fajon belüli rangfokozat. A faj ebben az esetben pedig az a szerencsétlen Cycas revoluta.

Persze van még néhány, zavarba hozó apróság, ami megérdemli a szó szerinti idézést, de a kedvencem mégis ez:
Európai ciprus (Cupressus sempervirens): "Tűlevele finoman elágazó." (59. oldal)
Most erre tényleg mit írjak? És az aloe vera tudományos neve meglepő módon az, hogy Aloe vera. Az Aloe barbadensis pedig egy szinonima, azt meg nem használjuk semmire, tehát nem kell erőlködni... (34. oldal)

Olvasás, szövegértés: elégtelen (1). Nem középiskolás, hanem általános iskolás fokon.

De hogy ne csak a szám járjon: Cycas revoluta.

Cycas revoluta – japán cikász


Tudományos név:
Cycas revoluta Thunb. Verh. Holl. Maatsch Weetensch. Haarlem 20: 424, 426. (1782)

Tudományos nevének szinonimái:
Cycas inermis Oudem., Arch. Néerl. Sci. Exact. Nat. 2: 394 (1867), nom. illeg.
Cycas miquelii Warb., Monsunia 1: 181 (1900).
Epicycas miquelii (Warb.) de Laub., Blumea 43: 393 (1998).

Közönséges név:
Japán cikász. Történeti szempontból teljesen érthetően, de rendszertanilag némileg helytelenül a köznyelvben használatban van a szágópálma, cikász pálma, pálmafenyő, páfránypálma kifejezés is. (A szágópálma megnevezés a Metroxylon sagu növényre használatos, amely a pálmafélék (Arecaceae) családjába tartozik.)

Rendszertani besorolása:
A jelenlegi rendszertani osztályozás a virágos vagy magvas növények (Spermatophyta) kládhoz tartozó külön törzsként kezeli a cikászokat (Cycadophyta). A Cycadopsida osztály Cycadales rendjében a bunkóspálmafélék (Zamiaceae) és a stanger-cikász félék (Stangeriaceae) családja mellett a cikászfélék (Cycadaceae) egy nemzetséggel és megközelítőleg 105 fajjal képviseltetik magukat. A Cycas nemzetséget további 7 szekcióra tagolták, amelyekből a Cycas revoluta az egyes számú Asiorientales szekcióba tartozik.

Etimológia:
A Cycas név Carl Nilsson Linnæus (1707 – 1778) svéd természettudóstól származik, aki Hendrik Adriaan van Rheede tot Drakenstein (1636 – 1691) 1682-ben Todda Panna néven leírt növénye illusztrációjának felhasználásával alkotta meg nemzetséget a modern botanika számára. Linné úgy gondolta, hogy Rheede Hortus Indicus Malabaricus című gyűjteményes kötetében szereplő növénye megegyezik a Theophrasztosztól (Kr. e. ~371 – ~287) fennmaradt (κύκας) néven illetett növénnyel – a görög természettudós metszetén valószínűleg egy dumpálma (Hyphaene thebaica) látható –, és a téves értelmezés eredményéül, kizárólag a megjelenés alapján nevezte el a csoportot a Theophrasztosz által használt szó latinizált változataként Cycas nemzetségnek.
A fajnév a latin „revolutus” kifejezésből származik, amely visszatekeredőt jelent, utalva ezzel a fiatal levelek alakjára.
A növény leírója Linné egy „apostola”, Carl Peter Thunberg (1743–1828). A svéd természettudós az Uppsala Egyetemen volt Linné tanítványa, és a Holland Kelet-indiai Társaság hajójával jutott el Japánba. 1776-ban a rövid ott tartózkodása alatt jó néhány fajt gyűjtött össze és írt le, tudományos tevékenységének eredményeit az 1784-ben megjelent Flora Japonica című munkájában tette közzé.

Todda Panna

Elterjedése:
Természetes élőhelye Japánban van, Kyushu (Kjúsú)- és a Ryukyu-szigeteken (Rjúkjú- vagy más néven Nanszei-szigetek) de kisebb állományok megtalálhatóak Kína keleti részén Fujian (Fucsien) tartományban (Lianjiang Xian, Xian Ningde). Igaz, ez utóbbi területeken az 1960-as években még szórványosan elterjedt növény mára csaknem teljesen kipusztult az természeti katasztrófák, az élőhely csökkenése és legfőképp a túlzott gyűjtés miatt. Legtöbbször a partközelben, gyakran meredek sziklafalakon tenyészik. A japán cikász számos apró szigeten szinte egyetlen növényként fordul elő, amelynek feltételezett oka, hogy a hollók és varjak a magokat magukkal viszik, majd a húsos, külső maghéj elfogyasztása után ezeket a magokat elhullajtják, így azok a szirteken kicsíráznak. Eredeti élőhelyén többszázezer növényt tartanak számon, így a legkevésbé veszélyeztetett faj a nemzetségből.

Származása:
Az általánosan elfogadott nézet szerint a cikász-szerű növények, és talán a valódi cikászok a földtörténeti óidő (paleozoikum) felső-karbon időszakában jelentek meg. A szárazföldi növényvilágban egyértelműen a perm időszak volt a nyitvatermők uralomra jutásának időszaka. Ekkor jelentek meg a páfrányfenyők, és kezdek elterjedni a cikászok is. A triász időszak végére már sok helyütt dominánsak voltak, bár vannak adatok, amelyek arra utalnak, hogy a cikászok és a páfrányok még sokáig uralták a biomasszát. Küllemük nem sokat változott az elmúlt 150 – 200 millió évben, amit bizonyítanak a triász korból az ősmaradványokként is megőrződött lenyomataik, részleteik. Élő kövületnek tekinthetőek, évmilliókon át a kihalási eseményeket túlélve szinte változatlan megjelenéssel maradtak fenn. A fosszilis bizonyítékok arra engednek következtetni, hogy az Asiorientales szekcióba tartozó Cycas revoluta és a Cycas taitungensis a nemzetség többi fajától mintegy legalább 30 millió évvel ezelőtt vált külön.
A fentiekkel némileg ellentétben egy, a Science folyóiratban közzétett új tanulmány egészen mást állít a cikászok eddig ismert, illetve feltételezett származásával kapcsolatban. Dr. Nathalie Nagalingum és munkatársai a cikászok 11 nemzetségének, a jelenleg ismert fajok megközelítőleg kétharmadának vizsgálata során megállapította, hogy a ma élő növények mintegy 12 millió évvel ezelőtt fejlődtek ki, így az az emblematikus jelző, mely szerint "élő kövületekről" van szó, a valóságban nem állja meg a helyét.

Botanikai leírás:
A Cycas revoluta – a Zamia furfuracea mellett – a legelterjedtebb faj a családból a hazai kereskedelmi forgalomban, így a nemzetségből szinte kizárólag ezzel növénnyel találkozhatunk.
Gyökérrendszerére jellemző, hogy egy erős központi gyökérből számos oldalgyökér ered. A nitrogénszegény területeken a talajon vagy a talaj fölött lévő látványos másodlagos gyökereiben nitrogénkötő cianobaktériumok (Anabaena) élnek szimbiózisban a növénnyel. A kifejlett növény törzse a 2 – 5(8) méter magasságot is elérheti, átmérője pedig 25 – 40 cm-t. Törzse általában nem ágazik el, de a japán kolostorok elé ültetve gyakran előfordulnak olyan matuzsálemkorú példányok, amelyeken jó néhány levélüstök díszíti a sok esetben többszáz éves cikászt. A növény törzsét a lehullott levelek elfásodott levélalapjaiból álló pikkelypáncél fedi. Kérge szürkés vagy barnásfekete, pikkelyes.
Spirálisan álló szárnyasan összetett levelei a törzs csúcsán üstököt alkotnak. A levélgerinc rövid, 5 – 10 cm hosszú, tüskézett, négyszögletű keresztmetszettel. A levelek merevek, bőrszerűek, színük fényes sötétzöld. A fiatal levelek ennél világosabbak, sérülékenyebbek, merevségüket az összegöngyölt szőrös levélkezdemények csak a teljes kinyílásuk után érik el. A növénynek több színváltozata létezik, az aranysárgától a tarka levelűig. A 60 – 150 cm hosszú, sárgás színű levélgerincen 70 – 150 pár, szabályosan elhelyezkedő levélke található. A levélkék a levéllemez középső részén 8 – 20 cm hosszúak, 0,3 – 0,6 cm szélesek, és a levélgerinccel 45°-os szögben állnak.

Visszatekeredett levélkék
Fotó: George Shepherd

Levélüstök
Fotó: 内田成康

Virágtakaró nélküli virágai kétlakiak, azaz a termős és porzós virágzatok külön növényeken fejlődnek. A porzós virágzat igen látványos, felálló, halványsárgás színű, 30 – 60 cm magas és 6 – 16 cm átmérőjű. A termős virágzat gömbszerű, a termőlevelek a magkezdeményekkel a hajtás csúcsán tömötten állnak. A japán cikász elsődlegesen szélbeporzású növény, de a Yonaguni-szigeten élő populációjának vizsgálata során kiderült, hogy a beporzásban részt vesz az ott gyakori Carpophilus chalybeus is. Magját vörös színű, húsos külső maghéj (sacrotesta), és kemény, sima felületű vagy hosszanti irányban barázdált sárgásbarna színű belső maghéj (sclerotesta) burkolja. A mag 20 – 30 mm hosszú és 15 – 10 mm széles. Alakja gömbszerű, kissé elhegyesedő.

 Női és hím ivarú virágzat
Fotó: Forest & Kim Starr

Felhasználás:
A cikászok törzsének belsejében keményítőben gazdag bélszövet található, amely szágót raktároz (ebből származik a Cycas revoluta egyik magyar, közönséges neve is, a japán szágó), és élelmiszer-előállításra a bélszövetből, illetve a növény magjának belső táplálószövetéből származó szágólisztet használják. Mivel a növény minden része – különböző mértékben bár, de – mérgező, főzéssel, áztatással vagy pörköléssel kell kivonni a mérget, hogy a szágóliszt fogyasztható legyen. A tradicionális japán konyhában is szerepet kap a nem túl gyakran a Cycas revoluta magjának felhasználásával készített miso (japán nevén: sotetsu miso, nari), amely egy erjesztett, sűrű paszta. Jellemzően levesekbe, öntetekhez és pácoláshoz használják. A miso általánosságban – a cikász magvai helyett – főtt szójababból készül, amelyhez rizst vagy árpát adnak. Erjesztve alkoholos italt is készítettek belőle. A növény gazdasági jelentőségére jó példa, hogy a 18. században a szigetországból a kivitelét halálbüntetéssel sújtották.
Japán újkori történelmének vízválasztó pillanata volt az 1923. szeptember 1-én történt nagy kantói földrengés, majd a nagy gazdasági világválság. A cukor kereskedelmi értéke csökkent, és a válság a főként cukornádtermesztéssel foglalkozó Okinawa-sziget lakóit magával ragadta. Az emberek kénytelenek voltak az őshonos növényzetet felhasználni az éhhalál ellen. Annak ellenére, hogy tisztában voltak a Cycas revoluta fogyasztásának mérgező hatásával, az elszegényedett termelők feldolgozták a növény törzsét az éhség legyőzésére. Ennek eredménye a cikász-pokol néven (Sotetsu-Jigoku) említett sorozatos és hosszan tartó betegségek megjelenése a szigeten. A növényben az elsődleges méreg a cycasin, de ezen kívül tartalmaz ß-N-metilamino L-alanint (BMAA) is, amely egy neurotoxin. A mérgezés tünetei hányás, hasmenés, gyengeség, rohamok, májelégtelenség, belső vérzések végtagbénulás és idegrendszeri károsodás is lehetnek. Klasszikus betegség a Parkinsonizmus-demencia komplex, amely során a Parkinson-kórra jellemző mozgásos tünetek, elbutulás és bénulás jelentkeznek.
A Japán Gyógyszerkönyv nem tartalmazza, mint gyógynövényt, de a hagyományos kínai orvoslásban szerepet kapott vérzéscsillapító hatása miatt.
Levele közkedvelt alapanyag a virágkötészetben, az Egyesült Államokba évente csaknem 3 millió levelet exportálnak. Ázsiában jellemzően a temetkezésben használják dekorációként, ennélfogva más területen nem túl kedvelt díszítőelem. Tájképi felhasználása csak a trópusi és szubtrópusi klímájú országokban jöhet szóba, de szobai dísznövényként mindenütt elterjedt.

Környezeti feltétel:
Bár nem tartozik a legkönnyebben tartható szobanövények közé, némi odafigyeléssel végigkísérhet minket és néhány utánunk következő generációt az élete során. Fényigényes növény, fejlődési zavarait is általában ennek hiánya okozza. Ilyenkor megnyúlt, erőtlen leveleket hoz, melyeken a levélkék ritkán állnak, világoszöldek, és gyakran el is pusztulnak. Ez nem jelenti egyben a növény pusztulását is, ám intő jel a tartását illetően. Jó vízáteresztő-képességű termesztőközeget igényel, ezért talajába keverjünk kertészeti perlitet, alginitet, sódert vagy homokot. Nyáron a fejlődési időszakban gyakrabban öntözhetjük, de a téli időszakban hűvös és világos teleltető helyre és pihenési időszakra van szüksége. Ilyenkor az öntözést is visszafogottan végezzük. Kiváló szárazságtűrő növény (xerofiton), a levelét vastag kutikula és viaszréteg borítja, így jellemzően nem a kiszáradásától, hanem a túlöntözésétől kell tartani. Tavasztól őszig a szabadban nevelhető, ilyenkor a növény megerősödik, és minden bizonnyal elegendő fényhez jut. A hazai klímán nem érdemes kísérletezni a kiültetésével, a -6°C alatti hőmérséklet ugyanis már komoly károkat okozhat.
 Minden növénytermesztéssel foglalkozó szakember más talajkeverékre esküszik a Cycas revoluta nevelése esetében, a legfontosabb kritériumoknak tökéletesen megfelel az
1 rész alginit
1 rész tőzeg moha
1 rész apró szemű fenyőkéreg
1 rész homok
1 rész fekete komposzt keveréke.


Művészi téli védelem a Kiotói Botanikus Kertben
Fotó: 内田成康

Szaporítás:
A Cikász revoluta kétségtelenül a legnépszerűbb cikász a világon. A természetben előforduló cikászokról a növények védelme miatt ritkán kerül kereskedelmi forgalomba szaporítóanyag, de a termesztésben előforduló növényekről százezerszám importálnak magokat Japánból és a nagyobb kínai termesztőterületekről (Guangdong) szerte a világba. A szaporítás magvetéssel történik. A növény magja pár napos beáztatás után 1-2 hónap alatt 25 °C hőmérsékleten könnyen kicsíráztatható. A magokat a talajon elfektetve kell csíráztatni úgy, hogy a mag 2/3 része a talajfelszín alatt legyen. A csíráztatáshoz a legmegfelelőbb a tőzeg és perlit 50:50 arányú keveréke. Az idősebb növények törzsén gyakran fiatal sarjak találhatóak, amelyek a növény vegetatív elterjedését biztosítják. A sarjakat a tavaszi leválasztás során a már ismertetett földkeverékbe kell elültetni, így ezzel a módszerrel, mérsékelt öntözéssel, 25 °C hőmérsékleten szerencsés esetben új növények nevelhetőek.

Leggyakoribb betegségei:
A cikászoknál leggyakrabban tartástechnológiai hibákból eredő élettani betegségekkel találkozhatunk. A helytelenül megválasztott, nem megfelelő vízelvezetésű termesztőközeg miatt a túlöntözéstől könnyen pangó víz, ettől pedig gyökérrothadás következhet be. A nyári időszakban, ha nagyon magas a hőmérséklet, és a növényt ritkán öntözzük, akkor az alsó levelei sárgulhatnak, leszáradnak. Ez utóbbi az idősebb növényeken található több éves levelek esetében természetes folyamat is lehet. A helyesen összeállított talajkeverék szerkezete megfelel a növény igényeinek, és általában elegendő mennyiségben tartalmazza azokat a tápanyagokat, amelyek létfontosságúak a cikászok növekedéséhez és az életműködésükhöz szükséges energia előállításához. Ha egy adott elem nem áll megfelelő mennyiségben a növény rendelkezésére, akkor különböző hiánytünetek, élettani betegségek jelennek meg. A tünetekről a pontos kiváltó okot nem minden esetben könnyű felismerni, pedig nagy figyelmet kell fordítani rá. A helytelenül táplált növény gyengül, így nő a betegségek iránti fogékonysága is, és szélsőséges esetben akár a cikász pusztulásához is vezethet.

A leggyakrabban előforduló hiánybetegségek és tüneteik

Nitrogénhiány:
A növény számára szükséges tápelemek közül a nitrogénnek van a legnagyobb jelentősége. A nitrogén fehérjealkotó, és leginkább a vegetatív szervek növekedését és fejlődését segíti. A nitrogént a cikászok nitrát- és ammóniumion formájában veszik fel a talajból, és ebben különös szerepe van a már említett szimbiózisnak, amely révén a növény több vizet és tápanyagot képes felvenni a talajból. A nitrogénhiány tünetei kezdetben az idősebb leveleken jelentkeznek, amelyek megfakulnak, halványzöldek lesznek, míg a fiatal levelek továbbra is normális zöld színűek maradnak. Később az egész növény megfakul, a levelek sárgászöldek lesznek, a fejlődés lelassul, majd megáll. Nehezíti a hiánytünet felismerését az, hogy az alsó levelek sárgulása természetes folyamat is lehet, hiszen az elöregedett levelekből a mobil tápanyagok egy részét a növény visszaszívja. A nitrogénhiány a szabadban nevelt cikászoknál könnyen kialakulhat hosszan tartó esőzések után, mert a talajból a nitrogén, mint oldható elem kimosódhat. A hiánytünet könnyen megszüntethető nitrogéntartalmú levéltrágyázással, illetve a talaj tápanyag-utánpótlással.

Vashiány:
A vas a legtöbbször a megfelelő mennyiségben jelen van ugyan a talajban, de számos okból felvehetetlenné válhat. Ez történhet a kimondottan meszes, szikes talajok esetében, ahol a különböző vízben oldódó sók felhalmozódnak a talajban. Ezt a felhalmozódást okozhatja a kemény víz vagy a túlzott műtrágyázás is. Vashiányos tünetek jelennek meg a növényen a tömör, a túlságosan nedves, rossz vízgazdálkodású talajon, továbbá abban az esetben, ha a növény átültetése során mélyebbre kerül, mint eredetileg volt. Vashiány esetén a növény klorofiltartalma csökken, és a fehérjeszintézis gátolttá válik. A hiánybetegség jellegzetes tünete a klorózis, amely elsősorban a fiatal leveleken jelentkezik. A levélkék világosodnak, sárgulnak, de a nitrogénhiánytól eltérően nem teljesen egységesen, a levélerek zöldek maradnak. Súlyos hiány esetén a levél szinte teljesen kifehéredik. A vashiány tüneteit kiváltó okok megszüntetése után a talajon keresztül végzett utánpótlás mellett hatékonyabb a kelatizált vas-vegyületekkel történő levéltrágyázás.

Magnéziumhiány:
A magnézium a növények zöld színét adó klorofillnak a központi eleme. Jelentősége legfőképpen a növények asszimilációs folyamataiban van, amely során az növény a felvett anyagokat átalakítja, és beépíti saját szervezetébe. A magnéziumhiány során a klorofill pusztulásából eredő tünetek az idősebb leveleken jelennek meg először. A cikászok alsó levelein a levélkék sárgás árnyalatúvá válnak, de a levélgerinc és környéke még hosszabb ideig zöld marad. A leghatékonyabb védekezés a gyökérzónába juttatott vagy levéltrágyázásként felhasznált keserűsó, vagy más néven magnézium-szulfát adagolás.

Mangánhiány:
A mangán jó néhány alapvető életfolyamatban részt vesz, mint pl. a fotoszintézisben vagy az oxidációs-redukciós folyamatokban. Hiánytünete elsősorban az erősen meszes, karbonátos talajba ültetett növénynél fordul elő. A mangánhiány tünetei a cikászok fiatal leveleinek felső harmadán jelentkeznek. A szürkészöld foltok megjelenését sokszor jellegzetes elhalás követi, amely során a levélkék begöndörödnek. A hiánybetegség okozta kár mérsékelhető kelát-komplexekkel történő levéltrágyázással vagy beöntözéssel.

Cinkhiány:
A sejtek a nehézfémek közül a vas után a cinket tartalmazzák legnagyobb mennyiségben. A növényekben lejátszódó számos biológiai folyamatban a cinknek fontos szerepe van, jelentős enzimalkotórész és enzimaktivátor, fontos szerepet játszik a növények nitrogén-anyagcseréjében. Hiánytünetei a – vashiányhoz hasonlóan – a fiatal leveleken jelennek meg. A növény gyakran kisebb méretű, satnya leveleket fejleszt. A levélgerinc és a levélkék levélgerinchez közeli részei zöldek maradnak, a levélkéken szabálytalan foltokban halvány, fehéres-sárgás elszíneződés jelentkezik. Cinkhiány esetén cink-szulfáttal (ZnSO4) történő kezeléssel (közvetlenül a talajba vagy lombtrágyaként) a további tünetek megelőzhetőek.

A levéltrágyák, mind szervetlen sók, mind pedig kelatizált vegyületek formájában igen hatékonyan alkalmazhatók a mikroelem-hiányos állományok tápláltsági állapotának javítására, de a technológiai művelet nem helyettesítője, hanem kiegészítője a növény talajon keresztül történő trágyázásának. A levéltrágya megtapadását és felszívódását a növény levélfelszínét védő vastag kutikula gátolhatja. Súlyos tápanyaghiányos állapot esetén a különböző tünetek együttesen jelentkezhetnek, megnehezítve a probléma kiváltó okának pontos felismerését. A régóta tartó és nem kezelt tápanyaghiányos állapot legtöbbször levélvégi elhalással is társul.

Károsítói:
Magyarországon a leggyakoribb dísznövénykárosítók a japán cikászt sem kerülik el, elsősorban fiatal levelein a pajzstetvek okoznak károkat, de az általuk kiválasztott mézharmaton a korompenész is megtelepedhet. A pajzstetvek megjelenésére már csak azért is érdemes figyelni, mert azok károkozása a növényen a nem túl gyors fejlődés miatt sokáig éktelenkedhet. Főként a szobában nevelt példányoknál a takácsatka is megjelenhet.


Felhasznált irodalom:

- De Luca, P: A historical perspective on cycads from antiquity to the present. Mem. New York Bot. Gard. 57: 1-7. 1990.
- Botanikai közlemények, 63-64. kötet, Magyar Biológiai Társaság. Botanikai Szakosztály, Magyar Természettudományi Társulat. Növénytani Szakosztály, Akadémiai Kiadó, 1976.
- Dános Béla: Farmakobotanika, Argumentum, 1997.01.01. – 484 oldal
- Turcsányi Gábor (szerk): Növénytan. Kossuth, 2005.
- Gfeller, Roger – Shawn Messonnier: Small Animal Toxicology and Poisonings. Mosby. 1998. Pp 305-306.
- Dr. Kalocsai Renátó – Dr. Schmidt Rezső – Dr. Szakál Pál: A levéltrágyázás jelentősége és alapjai. Agro Napló VIII. évf., 2004.
- Dr. Habil. Sárdi Katalin: Agrokémia – A növénytáplálás alapjai. Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar, kari jegyzet, 2003.
- David L. Jones: Cycads of the World. Smithsonian Institution Press, Washington, D.C. 2002.
- Yu-Chung Chiang et al: Paraphyly of organelle DNAs in Cycas Sect. Asiorientales due to ancient ancestral polymorphisms BMC Evolutionary Biology 2009. 9:161
- William Shurtleff – Akiko Aoyagi: The Book of Miso: savory, high-protein seasoning. Ten Speed Press, 2001.
- Tiong Kiong Lim: Edible Medicinal and Non-Medicinal Plants: Volume 1, Fruits.- Springer, 2012.
- Masumi Kono – Hiroshi Tobe: Is Cycas revoluta (Cycadaceae) wind- or insect-pollinated? American Journal of Botany. 2007. 94:847-855.
- N. S. Nagalingum, C. R. Marshall, T. B. Quental, H. S. Rai, D. P. Little, and S. Mathews: Recent Synchronous Radiation of a Living Fossil. Science 11 November 2011: 796-799.Published online 20 October 2011.
- Chen Jiarui – Dennis Wm. Stevenson: Cycadaceae. Flora of China 4: 1–7. 1999.
- Loran M. Whitelock: The Cycads. Timber Press, 2002.

2012. február 1., szerda

Yucca glauca – A szürke eminenciás

A Yucca glauca az észak-amerikai kontinens közismert növénye. Természetes élőhelye az USA számos államában megtalálható, ahol a különböző klimatikus tényezők mellett más-más talajtípuson tenyészik. Fellelhető Nebraska, Montana, Dél-Dakota, Colorado, Kansas, Oklahoma, Új-Mexikó, Texas és Arizona államban, de az egyik – talán – alfajának populációja a kanadai Alberta államban él (Yucca glauca subsp. albertana).

1811-ben Thomas Nuttall (1786 – 1859) angol és John Bradbury (1768 – 1823) skót botanikus részt vett a Missourin felhajózva az Astor-Expedícióban, amelynek legfőbb célja számukra az volt, hogy tanulmányozzák az észak-amerikai növényvilágot. Így találta meg Nuttall a helyi lakosság által a levél formája és merevsége miatt „spanyol bajonettnek” vagy a leveléből roncsolás során kinyerhető anyag miatt „szappan-gyomnak” vagy „medve-fűnek” vagy „Nagy-síkság jukkának” vagy „préri jukkának” nevezett növényt. Na ezért érdemes megtanulni a tudományos nevet.
Van egy kedves elnevezése is, amelyet Új-Mexikóban a spanyolajkú lakosság használ a Yucca glauca megnevezésére: a „Lamparas de dios” (az Úr lámpája), amely a virágzatára utal.
A tudományos név pedig a latin glaucus szóból származik, melynek jelentése kékes, zöldes szürke.
Az első részletes leírás 1813-ban jelent meg a növényről.

Természetes élőhelyén
Fotó: Patrick Alexander - New Mexico State University

Alacsony törzset növesztő vagy törzsetlen faj. Természetes élőhelyén az egy méteres magasságot csak az idős növények érik el. Merev, tőrszerű levelei keskenyek, szélességük 6-15 mm, hosszúságuk formánként eltérő, általában 30 – 70 cm közötti. A levél színe szürkés- vagy hamvaszöld, a levélszélen egy keskeny világos, majdnem fehér színű sáv található, melyről esetenként vékony, fonálszerű rost válik le. A hazai nedvesebb klímán jellemzően a lágyabb, visszahajló levelű formái nőnek. Virágozni 5 – 6 éves kor felett szokott, virágzata 60 – 100 cm magas, harang alakú függő virágai általában zöldesfehérek, rózsaszínes árnyalattal.
Ivaros szaporodása mellett jellemző rá a föld alatt futó gyöktörzsből előtörő hajtás. Ha a préritüzek a növény föld fölötti részét elpusztítják, a felszín alól a vastag kéreggel védett gyökérből hamarosan előbújnak a fiatal hajtások, amelyek kapcsolatban vannak az anyanövény gyökérzetével. Ez a kapcsolat idővel megszűnik, és az önálló növény ismét szerteágazó gyöktörzset fejleszt.

Az alábbi alfajokkal lehet leggyakrabban találkozni, amelyeket az elterjedési területükön kívül a megjelenés is megkülönböztet.
- Yucca glauca ssp. stricta – a természetben Új-Mexikó északkeleti, Colorado délkeleti, Kansas délnyugati és Oklahoma északnyugati részén fordul elő, a lágyabb, gyakran visszahajló levelű Yucca glauca ssp. glaucától elsősorban a merev levelei különböztetik meg,
- Yucca glauca ssp. albertana – Montana északi (USA) és  Alberta déli részén (CAN) fordul elő, és törpe növésű.
Igaz, a jukkákra kiváltképpen jellemző, hogy amellett, hogy a fajok szépen keverednek egymással, a különböző körülmények között nagyon változékonnyá lesznek: nedves, tápanyagban gazdagabb talajon és árnyékos helyen sötétebb és lágyabb levélzetű, kevésbé viaszos és sokszor magasabb növésű, míg a tápanyagban szegény, száraz homokos talajon, tűző napon tenyésző növények lassú fejlődésűek és törpe növésűek. Szóval ránézésre nem fog menni a fajmeghatározás, de egy genetikai vizsgálat átsegíti a gyanútlan botanikust a problémán.

Jól viseli a szárazságot
Fotó: Patrick Alexander - New Mexico State University

Ha a természetes környezetéhez hasonló feltételeket szeretnénk biztosítani a növény számára, az az elképesztő area miatt könnyen sikerülhet. Nincs túl nagy igénye, talán a legfontosabb, hogy lehetőleg napos helyet válasszunk számára, és hogy jó vízelvezető-képességű talajba ültessük. Száraz feltételek mellett hidegtűrő képessége jelentősen javul, és a hazai teleket könnyedén átvészeli. A tavasztól őszig tartó időszakban mérsékelten öntözhetjük, de jól viseli a legforróbb nyarat is. Széles elterjedési területéből egyértelműen következtethetünk kiváló akklimatizálódó képességére. Egyes termőterületein, mint a dél-dakotai Badlands Nemzeti Parkban a nyári (+40 ºC) és téli (-40 ºC) hőmérsékletkülönbség akárhogy is számoljuk 80 fok, ez a szám pedig talán magáért beszél.